Demokrati är ingen barnlek – eller? ”Splish Splash Forever!” prisas av Barnfonden

Barnfondens filmpris delas ut årligen under BUFF Malmö Filmfestival. Priset går till den film som på bästa sätt lyfter barns röster och livsvillkor. 2026 års vinnare är schweiziska Splish Splash Forever! (originaltitel: Plitsch Platsch Forever!), en film som med sommarvärme och humor skildrar vänskap, förändring och barns rätt att göra sina röster hörda.

Torsdagen den 12 mars delades Barnfondens filmpris ut för åttonde gången vid en ceremoni på Malmö rådhus. På plats fanns Barnfondens jury, som i år leddes av Dilan Apak.

Juryns motivering:

Splish Splash Forever! är berättelsen om 11-åriga Pola, som kämpar för att rädda det lokala utomhusbadet i hopp om att få hem sin bästa vän. När badet tvingas stänga förlorar vännens föräldrar sin försörjning och flyttar utomlands – kvar lämnas en vilsen Pola som vägrar ge upp hoppet.

När någon flyttar kan tomrummet för den som blir kvar kännas enormt. Genom Polas resa får vi se en huvudperson som, när hon engagerar sig för en större sak, vågar öppna upp för nya gemenskaper utanför den trygga bästis-bubblan. Det är en sprudlande film med duktiga skådespelare, härligt sommartema och en handling som likt en berg- och dalbana tar oss genom sommarens alla känslor.

Filmen påminner oss om att demokrati är något vi lätt tar för givet och glömmer att använda – men att det är ett verktyg för alla, oavsett ålder. Det är ett inspirerande exempel på att barns åsikter spelar roll och att de, när de höjer sina röster, förtjänar att bli lyssnade på.

Om priset
Vinnaren får skänka prissumman på 10 000 kr, sponsrad av Magasinet Skåne, till ett valfritt ändamål i Barnfondens gåvokatalog. På så sätt bidrar filmpriset direkt till att förbättra livsvillkoren för barn som drabbats av klimatförändringar, krig och katastrofer.

Barnfonden jury:

  • Dilan Apak – komiker, skådespelare och radiopratare.
  • Tindra Hjerpe – skådespelare, känd från SVT:s Klassen.
  • Olle Jarl Granath, Florence Ylander och Hannes Feldt– mellanstadieelever från Malmö.

Fakta om filmen:

Titel: Splish Splash Forever! | Land: Schweiz | År: 2026 | Längd: 87 min | Regissör: Natascha Beller | Talat språk: Schweizertyska | Undertexter: Svenska | Rekommenderad ålder: 7+

 

Om Barnfonden och ChildFund Alliance

Barnfonden är en religiöst och partipolitiskt obunden barnrättsorganisation som med barnet i fokus adresserar grundläggande orsaker till fattigdom och utsatthet. Tillsammans med våra givare – privatpersoner, företag, institutioner, stiftelser – samt barn, familjer och personal i våra programområden arbetar vi varje dag för att ge fler barn i världen en trygg uppväxt och en bättre framtid.

Barnfonden ingår i det globala nätverket ChildFund Alliance vars 11 medlemmar arbetar i 66 länder och tillsammans stödjer över 36 miljoner barn och familjer. Vi arbetar långsiktigt och utifrån ett helhetsperspektiv på barns behov. Vi kämpar för att förbättra barns och familjers villkor genom att fokusera på utbildning, hälsa, försörjning och barns rätt till trygghet och skydd. Vi arbetar dessutom för att förebygga katastrofer och öka beredskapen i områden som drabbas hårt av klimatförändringarnas effekter.