68 miljoner kronor till Världens Barn 2025

Det starka engagemanget runt om i Sverige resulterade i att Världens Barn under 2025 samlade in hela 68 miljoner kronor till barns rättigheter världen över. Insamlingen är ett tydligt exempel på vad som är möjligt när privatpersoner, företag och organisationer går samman för en gemensam sak. Medlen kommer att bidra till viktiga insatser för barns hälsa, utbildning och trygghet i några av världens mest utsatta områden.

Barnfonden är en av de 13 organisationer som utgör Världens Barn. Vi har genom åren gjort flera insatser i utsatta delar av världen där stödet från Världens Barn varit avgörande.

Tillsammans fortsätter vi arbetet för att stärka barns rättigheter globalt – och visa att gemensamt engagemang gör verklig skillnad.

Läs mer hos Världens Barn